گبه

گبه بوشهر و مشکل دور بودن آن از پایتخت

بوشهر یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراکز صنایع دستی به خصوص گبه و گلیم می باشد ولی به دلیل اینکه از پایتخت ایران دور می باشد مورد بی مهری از سوی توریست ها قرار گرفته است و این موضوع به یک مشکل مبدل گشته است .

بنابر گزارش ارائه شده از ترنم دشتی و نقل از سپاس :

روستاییان کشور ما از دیرباز بخش اعظمی از معیشت زندگی خود را با صنایع دستی می گذراندن.

در واقع باید گفت که قسمت بسیار بزرگی از رونق صنایع دستی کشورما متعلق به هنرهای دستی روستاییان می باشد .

منظور از صنایع دستی محصولات زیاد و متنوعی شامل : «گبه» و «قالی» و گلیم و عبا و سفال و … می باشد که همگی آن ها نشان دهنده مهارت سازندگانشان می باشند و در کنار آن به بازاهای ما یک زینت خاص بخشیده است .

از دیرباز مقوله صنایع دستی در ایران به یک مقوله بسیار مهم در خصوص اشتغال زایی مبدل شده است .

 و همچنین بایدگفت که خیلی از کشورهای جهان میزبان این هنر در بازارهای و منازل خودشان هستند.

استان بوشهر به عنوان یکی از قطب های صنایع دستی کشور از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد.

صنایع این استان نیز به دو بخش صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند و مهمترین آن‌ها را صنایع کشتی و لنج سازی، توربافی، کوزه، سفال و… تشکیل می‌دهد.

استان بوشهر در حرفه صنایع دستی بسیار تاثیر گذار بوده است و تعداد چشم گیری از مردم استان ساحلی بوشهر به کار در تولید صنایع دستی مشغول هستند.

مهمترین مراکز گبه بافى دراستان بوشهرعبارتند از: روستاهاى شول، کمالى، بهمنیارى، محمدصالحى، عباسى، فخرآورى، کلل و چهار روستایى از توابع شهرستان گناوه نیز می باشد.

محمدابراهیم فروزانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر می گوید: گلیم و گبه استان بوشهر شهره جهانی دارد و با کیفیت عالی در استان بوشهر تولید می‌شود خریداران بسیاری در کشورهای مختلف دارد که بیشتر تولیدات این رشته صنایع دستی صادر می‌شود.

 هم اکنون در استان بوشهر ۲۰ هزار نفر در زمینه تولید صنایع دستی در این حال فعالیت در هنر صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که بخش عمده تولید آنها سالانه ۵۰ هزار متر مربع گلیم، گبه و عبا است.

همچنین یکی از فعالان در صنایع دستی گفت: استان بوشهر به دلیل دور بودن از پایتخت استقبال خوبی را از سوی گردشگران و ترویست ها شاهد نیستیم و از مسولان خواستاریم تا این مشکل را پیگیری کنند.

این فروشنده محصولات صنایع دستی اضافه کرد: محصولات صنایع دستی در استان بوشهر استقبال خوبی دارد و باید یک محل خوب به صورت دائمی برای محصولات صنایع دستی محیا کنند تا جای ثابتی داشته باشد.

این فروشنده گفت: تبلیغات برای صنایع دستی در استان بوشهر بسیار کم است هنوز ما خیلی از کسانی را داریم که آنچنان به صنایع دستی استان آشنایی ندارند و ما باید این هنرسنتی را به آیندگان انتقال بدهیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نظم خاصی بین تولید کننده و صادر کننده وجود ندارد و اختلاف سلیقه برای ارسال محصولات به دیگر نقاط داخل یا خارج کشور با مشکل مواجه می شود و این امر برای صنعتگران مشکل است.

بیشترین بازدید

To Top