فرش

ویژگی های فرش دستبافت

در فرش های دستبافت ما شاهد وجود چند سانتی متر اختلاف در ابعاد بالا و پایین آن هستیم که این خصوصیت یکی از ویژگی های فرش دستبافت است.
یکی دیگر از ویژگی های فرش دستبافت آن است که برای بافت آن از الیاف طبیعی استفاده می کنند .

برای بافتن یک «فرش» دستباف از الیاف طبیعی بهره می گیرند در واقع این موضوع که از الیاف طبیعی برای بافت «فرش» دستبافت استفاده می شود یکی از ویژگی های این نوع «فرش» است که سبب متمایز شدن آن از سایر «فرش» ها می گردد .

یکی دیگر از ویژگی هایی که مختص «فرش» دستبافت است و با این ویژگی می توانیم دستباف بودن «فرش» را تشخیص دهیم این است که در ابعاد آن در قسمت های بالا و پایین اختلاف چند سانتی متری وجود دارد .

وجود این اختلاف چند سانتی متری در ابعاد «فرش»های دستبافت ایراد آن محسوب نمی گردد بلکه جزو ویژگی های «فرش» دستبافت است .

۳ قالب اصلی برای «فرش»های دستبافت ایرانی وجود دارد که آن ها شامل : افشان و خشتی و ترنج است .

«فرش» دستباف نماد ملت ایران :

هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا بیاد می آورد؛ «فرش» دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با «فرش» دستباف آن و «فرش» دست باف را با ایران می‌شناسد.

کارشناسان فرش سراسر دنیا می گویند فرش دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیاست. باستان شناسان و متخصصان اعتقاد دارند تاریخچه بافت و تولید فرش در ایران به دوران صفویه (۱۷۳۶ ۱۵۰۱ میلادی) برمی گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران بوده است.

 

حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و ۳۰ درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا، در دست کشور ماست. اگر می خواهید فرش دستباف بخرید یا تصمیم دارید فرش دستباف تان را عوض کنید، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک فرش دستباف خوب لازم است، بدانید.

چند نمونه از ویژگی های یک فرش دستباف خوب : 

۱٫ یک فرش‌ دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود که لچک ترنج بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرش‌هایی که در خانه‌های ایرانیان می‌بینید طرح ترنج است که حاشیه‌هایی پهن در اطراف و طرح‌های بیضی و دایره‌ای در میانه دارد و این طرح در فرش های دستباف، از معماری دوره اشکانیان الهام‌گیری شده است.

 

۲٫ فرش دستباف علاوه‌ بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد ویژگی‌های برتر دیگری هم دارا است. به طور کلی یک فرش دستباف، از دور و نزدیک جلوه خوبی دارد و درخشنده‌ است.

 

۳٫ از ویژگی های یک فرش دستباف این است که در فرش دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از مشخصات فرش دستباف است و عیب به شمار نمی رود، اما در صورتی که در قالیچه های کوچک به چشم می آید. با تا کردن فرش دستباف از قسمت میانی می توانید از تقارن آن اطمینان پیدا کنید.

 

۴٫ تقارن رنگ از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف است که باید به آن توجه کرد. هنگام خرید فرش دستباف به تقارن رنگ در قسمت های متقارن توجه کنید و حتما در نور طبیعی آن را بررسی کنید، این نکته را در نظر بگیرید که رنگ فرش دستباف در جهت خواب آن تیره تر به نظر می رسد. حواستان باشد که اشکال و هندسه طرح جایی ناتمام نمانده باشد.

 

بیشترین بازدید

To Top