گبه

وضعیت پرونده گلیم و گبه کرمانشاه

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفته است به دلیل اینکه هنوز پرونده گلیم و گبه در حال بررسی می باشد لذا عنوان متهم این پرونده کلاهبرداری نخواهد بود بلکه عنوان آن اخلال در نظام اقتصادی می باشد .
صادقی گفته است که به تعداد ۱۰ هزار نفر تا حالا شکایت خودرا در خصوص این پرونده اعلام کرده اند .

بنابر گزارش ارائه شده توسط سایت خبرگزاری میزان :

آن گونه که صادقی بیان کرده است تا به الان به تعداد ۱۰٫۰۰۰ نفر از کلاهبردار شرکت «گبه» شکایت داشته اند وی همچنین در خصوص این پرونده بیان کرد که به دلیل پراکنده بودن مال و اموال این متهم کماکان در حال شناسایی کردن اموالش هستیم .

وی همچنین بیان داشته است که در حال حاضر میزان سپرده گذاری مردم و مقدار پولی که در اختیار این شرکت در ظاهر«گبه» قرار داده اند مشخص نگردیده است .

آن گونه که دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه گفته است به دلیل اینکه پرونده «گبه» هنوز در حال کارشناسی است عنوان اتهام این شخص کلاهبرداری نیست بلکه اخلال در نظام اقتصادی است .

محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به آخرین وضعیت پرونده کلاهبرداری گلیم و «گبه» کرمانشاه اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی اموال و فراوانی شکات اکنون در حال شناسایی اموال متهم هستیم.

وی افراد: اموال متهم در استان‌های مختلف قرار دارد و صرفا در استان کرمانشاه نیست. چون در این رابطه موضوعاتی مثل کنترل و مراقبت و جلوگیری از حیف و میل و انتقال اموال مطرح است.
این مقام قضایی گفت: همچنین چون اموال متهم متنوع است کارشناسان در حال ارزیابی میزان و مقادیر آنها هستند تا حقی از کسی ضایع نشود. لازم است ما این اموال را مدیریت و نگه داریم تا به مرحله ارزیابی نهایی برسد.
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه بیان کرد: تاکنون حدود ۱۰ هزار نفر از مردم از متهم این پرونده شکایت کرده اند؛ اما زمان و موعد مشخصی برای اینکه شکایت کنند تعیین نکرده و گفته ایم هرکسی هر شکایتی دارد به دادسرا مراجعه کند.
این مقام قضایی در پایان گفت: چون هنوز اظهار نظر نهایی انجام نشده است زمان مشخصی برای صدور کیفرخواست تعیین نشده است.

نوشته سایت خبری آفتاب کرمانشاه :

آن گونه که دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بیان داشته است متهم در حال مبدل ساختن پول های مردم به ارز خارجی بوده است و قصد داشته است که ارزها را به کشورهای حاشیه خلیج فارس منتقل کند .

وی همچنین اظهار داشت که قسمتی از پول های مذکور را پیدا کرده اند مابقی خارج شده است .

ایشان بیان کرده اند که : این کلاهبردار کرمانشاهی در قالب شرکت «گبه» و گلیم مبالغ هنگفتی را از مردم گرفته است و در حال حاضر در حال شناسایی اموال این کلاهبردار میلیاردی می باشیم .

وی افزود: این فرد که در پوشش شرکت گلیم و «گبه» ، با وعده پرداخت سودهای بالا، مبالغ بسیاری را از مردم گرفته بود، شب گذشته توسط نیروهای امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

به نقل از ایرنا، مجتبی ملکی عصر دوشنبه در گفت و گو با شبکه زاگرس افزود: حدود ۱۰ میلیارد ریال ارزهای خارجی و ۲۰ میلیارد ریال وجه نقد تاکنون از محل کار این فرد کشف شده است.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کرمانشاه اعلام کرد: حدود ۲۲ هزار نفر پول های خود را بدون هیچ مدرکی به فرد متهم تحویل داده و تنها یک تعهد محضری و یک سری سفته‌های بدون پشتوانه مالی خاص دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه فعالیت این فرد چون در سطح وسیعی انجام شده، اخلال در نظام اقتصادی کشور محسوب می شود، افزود: متهم به بهانه شرکت گلیم و گبه از مردم مقادیر بسیاری پول دریافت کرده و آن را در بخش های دیگری همچون خرید نیم تن سنگ های قیمتی، گاوداری و خرید اسب سرمایه گذاری کرده بود.
ملکی تاکید کرد: ما اکنون هیچ وجهی را بین مالباختگان توزیع نمی کنیم و در حال شناسایی اموال متهم هستیم.
ملکی تصریح کرد: نیروهای امنیتی و انتظامی برای انجام ماموریت های خود تحت تاثیر هیچ موضوعی قرار نمی گیرند و با اخلال گران برخورد خواهند کرد.
فرد دستگیر شده از سال ۹۲ با تاسیس یک شرکت خصوصی،‌ فعالیت خود را در زمینه تولید و صادرات فرش،‌ گلیم و گبه و چند صنعت دستی دیگر آغاز کرد اما از سال ۹۴ تبلیغات خود را بشدت توسعه داد و با وعده های وسوسه انگیز ‘پرداخت سودهای تضمینی’ به سرمایه گذاری مردم، سرمایه خود را ده ها برابر کرد.
۶۰ درصد سود برای تولید و خرید و فروش پشم، فرش،‌ گلیم و گبه و ۷۲ درصد سود برای تولید زیورآلات سنتی از جمله سودهایی بود که این شرکت برای پرداخت آن تبلیغات گسترده ای به راه انداخته بود.
تبلیغات این شرکت از ابتدای سال ۹۵ آنقدر گسترده شد که در بیشتر رسانه های استان، برنامه های مختلف صدا و سیما و جشن های سطح استان پای ثابت بود.
طبق اعلام بانک مرکزی پرداخت سود ثابت به سرمایه مردم توسط شرکت ها ‘غیرقانونی’ و ممنوع است.
رضا حواس بیگی، رییس گروه بازرسی بانک مرکزی در غرب کشور خرداد ماه ۹۵ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که به استناد قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی و قانون عملیات پولی و بانکی، فعالیت شرکت مذکور تخلف و اخلال در سیستم پولی و مالی است.
خبرگزاری ایرنا اول خرداد ۹۵ طی گزارشی مشروح و مستند نسبت به رویه مشکوک و نوع فعالیت سوال برانگیز این شرکت خصوصی هشدار داده و به جمعی از مسوولان تصمیم گیر استان کرمانشاه اطلاع رسانی کرده بود.

بیشترین بازدید

To Top