گبه

نقش های بر روی گبه

گبه بافی در میان اکثر عشایری ها و روستاییان مرسوم می باشد .
معمولا بافندگان گبه یک یا چند طرح خاص را در ذهنشان دارند و در بافت آن ها طرح و نقش ها مهارت دارند .
اما به طور کلی گبه بافان ایرانی از طرحی به نام (کم) در گبه هایشان استفاده می کنند .

باید گفت که در بیشتر روستاها و همچنین در بین اکثر عشایری ها بافت «گبه» رواج دارد .

طرح و نقش هایی که «گبه» بافان بر روی «گبه» های خود پیاده می کنند اکثرا یک یا چند طرح خاص می باشد چراکه معمولا بافندگان «گبه» یک یا چند طرح را در ذهن دارند و درآن چند طرح مذکور مهارت دارند .

اما اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم آن طرح و نقش اساسی که در «گبه» های ایرانی مرسوم می باشد (کم) می باشد .

(کم) یک اصطلاح محلی می باشد.

نقش (کم) در «گبه» به صورت زیر می باشد:

یک مربع مستطیل و یک ردیف لوزی در وسط آن تشکیل می دهد که رئوس هر یک از لوزی ها، به رئوس لوزی های دیگر متصل است

علاوه بر این، استفاده از نقوش بوته جقه در بافت «گبه» و گل های مختلف به طریقه ی هندسی نیز جای خاصی در «گبه» های تولیدی توسط عشایر، روستانشینان و بافندگان شهری مناطق پیش گفته دارد.

در مجموع می توان گفت وجه مشترک تمامی گبه های ایرانی، گونه یی نقش پردازی سنتی است که طی هزاران سال پرورش یافته و نیز صور هندسی و نگاره های پرندگان و حیوانات زمینه که ممکن است مرکب باشد از ردیف صور هندسی یا انواع گل (چیزی شبیه نقوش فرشهای ترکمنی) یا مانند دستبافت های قشقایی راه راه باشد، با یک تا سه ترنج در هر گوشه.

 

مراکز بافت گبه
گبه بافی در اکثر مناطق روستایی و عشایری مرسوم بوده و مرکز اصلی بافت گبه در مرکز کشور و جنوب می باشد. از جمله مراکز مهم بافت گبه می توان از دو گنبدان، باشت، آرو در شهرستان گچساران، تل گر، چشمه بلقیس، ده شیخ و چرام در شهرستان کهکیلویه از سراب تا ده علیا و ده سفلی و موردراز علیا و سفلی در شهرستان بویر احمد، برازجان و حوزه های روستایی شول و ده کهنه از استان بوشهر نام برد.

 

استان فارس از گذشته بسیار دور یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مراکز ایل نشینی به شمار می رفت. ایلات قشقایی، خمسه، ممسنی و بختیاری به بافت گبه اشتغال داشتند و بهترین گبه ها کار ترکان قشقایی فارس می باشد که در خارج از کشور از اعتبار خاصی برخوردار است.

گبه های قشقایی تمام پشم هستند و تار آنها نیز پشمی است

بیشترین بازدید

To Top