گبه

به ثبت جهانی رسیدن گبه فارس و فرش قشقایی

مجید عباسی بیان کرده است که دیگر هیچ کشوری حق ندارد در بازارهای جهانی محصولاتش را به عنوان فرش قشقایی و یا گبه فارس به فروش برساند و اگر کشوری چنین کرد ایران حق دارد پیگیری های لازم را انجام دهد

بیانیه ای در خصوص «فرش» قشقایی و «گبه» فارس از رئیس اداره «فرش» دستباف سازمان صنعت و معدن و تجارت استان فارس :

قرار است به زودی در آیینی از گواهی بین المللی در خصوص به ثبت رسیدن «گبه» فارس و «فرش» قشقایی در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) رونمایی به عمل آید .

بنابر گزارشی که توریسم آنلاین ارائه نموده است و از ایرنا نقل گردیده است :

جناب مجید عباسی بیان داشته است :

در بازارهای جهانی دیگر هیچ کشوری حق ارائه نمودن «فرش» و یا «گبه» به اسم «فرش» قشقایی و یا «گبه» فارس نخواهد داشت.

و به دنبال این موضوع در صورت تخلف از این قاعده، ایران حق پیگرد و شکایت از اقدام های احتمالی را خواهد داشت.

وی اظهار کرد: فرش قشقایی و گبه استان فارس به همراه ۱۲ نمونه اصیل از دستبافته های ایرانی با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز ملی فرش ایران به ثبت جهانی رسیده است.

رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: مقدمات لازم برای ارائه پرونده های فرش های اصیل این استان مانند فرش آباده، نی ریز، بُلوردی و لُری باف برای ثبت جهانی در سازمان جهانی مالکیت معنوی انجام شده است.

وی با اشاره به ثبت جهانی گبه اظهار کرد: هم اینک کشورهایی مانند پاکستان، هند و نپال در زمینه تولید گبه و صادرات آن فعال هستند و حال آن که این محصول ریشه در ایران و استان فارس دارد و با ثبت جهانی آن، می توان از عرضه محصولات سایر کشورها با عنوان گبه به بازارهای بین المللی جلوگیری کرد.

عباسی گفت: ثبت جهانی گبه و فرش قشقایی فارس به ثمر رسیدن دو سال تلاش در مجموعه های مختلف مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مرکز ملی فرش ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت را نشان می دهد.

وی افزود: این دستاورد حوزه فرش استان فارس در آیینی که احتمالا پس از ماه مبارک رمضان برگزار می شود، رونمایی خواهد شد.

سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است که با امضای تفاهمنامه ای در استکهلم سوئد در سال ۱۹۶۷برای تشویق آثار خلاقانه و با هدف حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد.

به گفته رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، ۱۸۰ هزار بافنده فرش دستباف در این استان فعال هستند.

بیشترین بازدید

To Top