قالی

بررسی قالی ایرانی

در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از صادرات قالی ایرانی توسط آذربایجان شرقی صورت می گیرد .
از زمان های بسیار قدیم قالی ایرانی معروفیت داشته است و مورد استفاده همه قرار می گرفته است .

از زمان های بسیار قدیم «قالی» ایرانی در همه جای دنیا شهرت داشته است و مورد استفاده عموم مردم بوده است .

یک تاریخ نگار یونانی به نام گزنفون در کتابی با نام سیرت کوروش می نویسد که : مردمان ایران زمین جهت نرم کردن بستر خوابشان در زیر بستر از قالیچه استفاده می نمایند .

آذربایجان شرقی در حال حاضر حدود چهل درصد از صادرات «قالی» ایرانی را در دست دارد .

در کاخ تیسفون هم یک «فرش» بسیار مشهور به نام بهارستان وجود دارد که دارای شکوه زیادی است و از این رو است که در ادبیات اسلامی بازتاب وسیعی داشته است .

آن گونه که در دوره ساسانی در سال نامه چینی به نام سوئی سو آمده است از «فرش» پشمی ایران به عنوان کالای وارداتی به کشور چین یاد شده است .

قدیمی‌ترین نمونهٔ «قالی» ایرانی که یافته شده قالیچه‌ای است با نقوش اصیل هخامنشی که در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی در درهٔ پازیریک در ۸۰ کیلومتری مغولستان بیرونی پیدا شده و «قالی» پازیریک نامیده می‌شود.

پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها و یا مادهامی‌دانند.

مزیت نسبی ایران در تولید و صادرات فرش دستبافت :

یکی از پدیده‌های قابل توجه در سالهای اخیر روند رو به رشد جهانی شدن است.

کشور ما نیز به منظور گسترش صادرات غیرنفتی و حضور در بازارهای جهانی درصدد پیوستن به سازمان تجارت جهانی(WTO) برآمده و در حال حاضر عضو ناظر این سازمان است.

یکی از صنایع مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد صنعت فرش دستبافت است.

شاخص توان رقابت صادراتی فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی اصفهان برابر با ۸۸/۰ است و بیانگر این است که فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی استان اصفهان در شرایط فعلی در بازارهای جهانی دارای توان رقابت است.

شاخص مزیت نسبی نیز بر اساس هزینه واحد که همان مزیت رقابتی واقعی در شرایط رقابت آزاد شرایط بعد از پیوستن ایران به (WTO) است، برابر با ۷۹/۰ و نشان دهنده مزیت نسبی این استان در تولید فرش مذکور می‌باشد.

بیشترین بازدید

To Top