گبه

انعقاد قرارداد صادرات ۸۰۰۰ متر گبه استان کهگیلویه و بویراحمد به خارج از کشور

نمونه تولیدی گبه استان کهگیلویه و بویر احمد به مرکز ملی فرش ایران ارسال گردیده است و همچنین نخستین مراحل انجام قرارداد صادرات گبه استان کهگیلویه و بویر احمد به متراژ ۸۰۰۰ متر به خارج از کشور در حال صورت پذیرفتن می باشد.

آن طور که از بیانات رئیس کمپانی سهامی «فرش» استان کهگیلویه و بویراحمد برآمده است قرار شده است که «گبه» های تولیدی استان کهگیلویه و بویراحمد به خارج از کشور به مقدار ۸٫۰۰۰ متر صادر گردد و به دنبال این موضوع نخستین مراحل انعقاد این قرارداد در حال انجام شدن است و همچنین نمونه تولید شده «گبه» این استان به مرکز ملی «فرش» ایران فرستاده شده است .

بنابر گزارش ارائه شده توسط شاتا :

در به عمل آوردن بازدید رئیس صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد از نمایشگاه «فرش» دستباف جنوب و جنوب غرب کشور در یاسوج جناب مهرداد کاویانی بیان داشت که در استان کهگیلویه و بویراحمد «گبه» به صورت اختصاصی تولید می گردد .

کاویانی با بیان اینکه نوعی «فرش» که از تلفیق طرح های ایلیاتی با نقوش قشقایی طراحی شده به اسم کهگیلویه و بویراحمد برندسازی شده افزود: تولید این نوع «فرش» دستباف در اندازه های ۱ متر و نیم تا ۶ متر و دارای فروش بسیار زیادی است.

وی گفت: ۴۶۹ متر مربع فرش دستباف و گبه طی سال ۹۴ در سطح استان و با استفاده از رنگ های گیاهی، و طرح های متاثر از شرایط بومی کهگیلویه و بویراحمد تولید شده و از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۷۰ مترمربع فرش دستباف، گبه و گلیم فرش در سطح استان تولید و به مرکز ملی فرش ایران ارسال شده است.
رئیس شرکت سهامی فرش استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز به کار عاملیت فروش فرش های دستباف استان و سایر نقاط کشور در شیراز خاطر نشان کرد: نمایشگاه و فروشگاه فرش دستباف جنوب و جنوب غرب کشور در یاسوج در حال گسترش حوزه فعالیت خود به سایر نقاط در جنوب کشور است.
کاویانی افزود: بهترین بافنده ها در جهت اجرای طرح های جدید و اختصاصی و متنوع استان شناسایی و ساماندهی شده اند و حمایت های لازم در خصوص در اختیارگذاشتن امکانات و زیرساخت های لازم از جمله دار قالی و مواد اولیه باکیفیت در حال انجام است.

انسان‌های اولیه از پوست حیوانات به عنوان زیرانداز خود استفاده می‌کردند. به مرور زمان با اهلی کردن حیواناتی که دارای پوست پشمی بودند و نیز با به دست آوردن تجربه کافی در ساختن ابزارهای لازم، پشم حیوانات اهلی را ریسیدند و گلیم‌های ساده را که نخستین زیراندازهای تار و پودی بودند را بافتند. بعدها بر اساس تجربه و تلاش، انواع زیراندازها را بافتند که یکی از آن‌ها گبه می‌باشد. گبه یا قالیچه خرسک فرشی از جنس قالی است که معمولاً در اندازه کوچک توسط عشایر لر و قشقایی بافته می‌شود.

گبه پرزهای بلند دارد و در بافت آن شمار پود بیشتری به کار می‌رود که تأثیر چشمگیری بر نرمی گبه می‌گذارد. تعداد پود برخی از گبه‌ها گاهی از سه تا هشت پود در هر رج و بلندی پرزها گاهی تا یک سانتی‌متر هم می‌رسد.

تاریخچه :

به طور یقین نمی‌دانیم نام گبه از کجا آمده است. فرش شناسان امروز برای یافتن ریشه این کلمه مسیر پر پیچ و خمی را پیموده‌اند. در مواقعی آن را در کنار واژه قبیح گذاشته وگاه به کلمه «گایر» ربط داده‌اند که اولی به معنای زشت و معمولی و دومی به معنای حفاظ است. اما امروز در لغت به معنای ضخیم و زمخت است و نوعی فرش است که دارای خوابی بلند و به صورت درشت بافت است. در ابتدا نیز به عنوان زیراندازی بافته شده که مانع نفوذ سرمای زمین می‌شده است

بیشترین بازدید

To Top