گبه

اطلاعاتی از گبه استان فارس

یکی از ویژگی هایی که در گبه های استان فارس وجود دارد این است که طرح ها و نقش هایی که بر روی گبه های فارس مشاهده می شوند هیچ یک از قائده خاص و یا قرینگی پیروی نکرده اند به علاوه باید گفت که گبه های استان فارس یک نرمی و لطافت خاصی را دارند .

بیانات ارژنگ ربیعی در خصوص «گبه» :

استان فارس بالاترین حجم تولید «گبه» و کیفیت خوب آن و همچنین بالاترین سطح صادرات «گبه» را در مقایسه با استان های کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و چهارمحال و بختیاری که آن ها خود از با اهمیت ترین مناطق تولید «گبه» می باشند به خود اختصاص داده است .

ارژنگ ربیعی خصوصیات «گبه» های فارس را به صورت زیر شرح داد :

  1. نقش و نگارهای بر روی گبه های فارس از هیچ گونه قواعدی پیروی نمیکند و قرینگی در آن ها رعایت نمی گردد .
  2. طرح هایی که بر روی «گبه» های فارس پیاده شده اند همگی ذهنی می باشند
  3. در «گبه»های فارس از رنگرزی های گیاهی و سنتی استفاده شده است
  4. نرمی و لطافت خاص آن
  5. ترکیب بندی رنگ ها و استفاده از رنگ‌های شاد و زیبا و برخی مواقع تنها با استفاده از رنگ طبیعی پشم‌ها ( پشم‌های خود رنگ )
  6. استفاده از خامه‌های دست ریس

این مسئول با بیان اینکه تولیدات گبه، فرش و گلیم تاثیرگذار از بازارهای داخل و خارج است ادامه داد: بازارهای داخل متکی به وضعیت اقتصادی مردم و بازارهای خارج به وضعیت بین المللی کشورها بستگی دارد.

مسئول آموزش، توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی فارس با اشاره به اینکه کسانی که به گبه بافی اشتغال دارند در بافت گلیم و فرش نیز تبحر دارند افزود: بیش از ۲۰۰ هزار نفر در استان فارس به این کار مشغول هستند.

ارژنگ ربیعی گفت: بافت گبه بیشتر در مناطق عشایرنشین فارس و شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون، نورآبادممسنی، شیراز، آباده و مرودشت رایج است.

وی با بیان اینکه گبه فارس علاوه بر ارسال به سایر نقاط کشور به خارج از کشور نیز صادر می شود ادامه داد: کشورهای آلمان، ایتالیا، اسپانیا، کشورهای آسیای شرقی ( از جمله ژاپن )، ترکیه و به طور کلی بیشتر کشورهایی که به نوعی مرکزیت تجارت زیراندازها را دارند از مشتریان اصلی گبه های فارس هستند.

این مسئول افزود: حجم صادرات فارس به خارج از کشور ۱۵۰ هزار متر مربع بوده است به طوری که می توان گفت: یک پنجم صادرات ایران از فارس بوده است.

بیشترین بازدید

To Top