گبه

به میان آمدن گبه ارگانیک در فارس

مدیر عامل کمپانی شهرک های صنعتی فارس بیان داشت که قرار می باشد مرکز تحقیق و توسعه و تولید فرش و گبه در ایران راه اندازی شود .
این مرکز گفته شده برای اولین بار می باشد که در ایران قرار است راه اندازی شود .

خبری مبنی بر آنکه برای نخستین بار در ایران قرار می باشد مرکز تحقیق و توسعه و تولید «فرش» و «گبه» ارگانیک راه اندازی شود توسط مدیر عامل کمپانی شهرک های صنعتی فارس منتشر گردید .
بنابر گزارش ارائه شده توسط شیرازه :
مدیرعامل کمپانی شهرک های صنعتی فارس جناب شاهپور قنبری بیان داشتند :
پایگاهی که قرار است راه اندازی گردد یک مرجع تخصصی در خصوص تولید «فرش» و «گبه» ارگانیک می باشد .
این مرکز تحقیق و توسعه و تولید «فرش» و «گبه» در حقیقت یک پروژه ملی می باشد .
جناب شاهپور قنبری متذکر شدند که مرکز مذکور با پشتیبانی ها و حمایت های مراکز زیر راه اندازی گردیده است :
 سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت شهرك‌هاي صنعتي فارس و اتحادیه صادرکنندگان «فرش» فارس در قالب خوشه «فرش» دستباف استان .

قنبري با اشاره به جايگاه ممتاز كشور و استان فارس در توليد و صادرات فرش و گبه افزود: مرکز «تحقیق، توسعه و تولید فرش و گبه ارگانیک» با هدف ترویج و تولید فرش و گبه سبز، سالم و ارگانیک و ارائه گواهی‌نامه سبز، سالم و ارگانیک فعاليت خود را به مركزيت شيراز آغاز كرده است.

وي گفت: اميدواريم با فعال شدن اين مركز، گام‌هاي موثري در زمينه ترویج و تولید فرش و گبه سالم و ارگانیک در كشور و نيز افزايش صادرات اين هنر صنعت اصيل برداشته شود.

به گزارش ايسنا، پيش از اين نيز مرکز احیاء نقوش و مستندنگاری فرش فارس با هدف حفظ و احیای نقوش قدیمی و در حال انقراض فرش استان فارس و مستندسازی آن، توسط خوشه فرش فارس راه اندازي شده بود.

خوشه فرش فارس كه اخيرا به‌عنوان خوشه برتر كشور انتخاب شد، فعالیت خود را در قالب برنامه‌هاي توسعه خوشه‌هاي صنعتي شركت شهرك‌هاي صنعتي فارس، از ارديبهشت سال ۱۳۹۴ آغاز كرده است .

به استناد آمار و اطلاعات موجود، در استان فارس ۱۸۰ هزار بافنده و ۳۱ اتحادیه صنفی در حوزه فرش دست‌بافت و ساير دست‌بافت‌ها به فعاليت مشغولند.

بیشترین بازدید

To Top